Proovisime ära: Wartile – kui lauamäng kohtus arvutimänguga

0

Wartile sattus mulle ette tegelikult juba detsembris ja siis juhtus see, mis ikka juhtub pühade ajal, uusaastal, sünnipäevade paiku ja seda kõike tööpäevade ümber: iga kord, kui tahtsin mänguga tutvuma hakata, tuli midagi vahele ja ma ei saanud mängida korraga rohkem kui heal juhul paarkümmend minutit.

Niisiis olen suutnud pea kahe kuu jooksul keskmiselt 10-minutiliste satsidega lõpuks jõuda punkti, kus olen juba saanud mingi tunnetuse mängu kohta kätte. Mida Wartile endast siis täpsemalt kujutab?

Kõigepealt faktid: mängu arendaja on Taani stuudio Playwood Games, mille asutas Michael Rud Jakobsen, kes varasemalt töötas IO Interactive’is kõige viimase Hitmani mängu (pea)disainerina. Wartile on Playwoodi esimene mäng, mida stuudio üritas 2016. aastal edutult Kickstarteris rahastadas. Ehkki ühisrahastamisplaan ei õnnestunud, sai mängu idee palju positiivset tagasisidet ning huvilisi oli tuhandeid. Tänaseks on Wartile saadaval Steamis Early Access mänguna, s.t. mäng on veel arendamisel.

Lauamängu ja arvutimängu hübriid

Wartile’is on toodud mujalt tuttavad lauamängude elemendid virtuaalmaailma ning nende kombinatsioonist on sündinud omapärane strateegiamäng. Kogu mängu visuaalne pool on üles ehitatud lauamängulikult. Mängu avamenüü on suur laud, mille keskel on kampaania läbimiseks üles seatud kaart, mida ümbritsevad erinevad „pappseintest“ ülesseatud kohad. Näiteks kõrts, kust saab osta uusi tegelasi või pood, kust saab osta varustust jms. Tegelased ise on kõik väikestel alustel seisvad miniatuurid.

Kui lõpuks valida, millist kampaaniatasandit laual mängida, avaneb mängijale uus vaade: ruudustikuga 3D mänguala. Ruudustikul saab mängija tasandisse valitud miniatuure liigutada, aga mitte korda-mööda arvuti vastu, vaid reaalajas. Käikude kiirust mõjutab eelkõige cooldown süsteem: näiteks, kui mängija liigutab oma miniatuuri kuhugi, peab ta ootama paar hetke, enne kui ta saab selle miniatuuriga uuesti käia.

Erinevalt klassikalisematest reaalaja strateegiamängudest ei ole mängijal võimalik oma käike lõputult ette planeerida ja käske oma miniatuuridele ette jagada, kuna oma käigu ajal ei saa aega seisma panna. See-eest on Wartile’is kasutusele võetud aja aeglustamise lahendus, mis annab mängijale natuke mõtlemis- ja reageerimisaega juurde.

Erivõimed kaartide kujul

Lisaks on mängija kasutada erinevad jumalikud kaardid (godly cards). Need on kaardid, mis võimaldavad mängu sisse tuua ajutisi erivõimeid, vägesid, ravitseda oma tegelasi, mürgitada vastase tegelasi jms. Enne tasandi alustamist on mängijal võimalik avamenüüs teha valik kaartidest, mida ta järgmises tasandis tahab kasutada. Mida rohkem tasandeid mängija on läbinud, seda rohkem kaarte ta endale teenib. Lisaks on ka miniatuuridel oma erikaardid, mida ainult nemad saavad kasutada.

Kaartide puhul tuleb jälgida nende hinda. Kaarte saab mängu ajal kasutada sõjapunktide eest, mis on olulised ainult tasandisiseselt ja mida teenib vastase miniatuure tappes ning ülesandeid täites. Mängijal juhuslikkuse alusel korraga käes kolm kaarti ning iga kasutatud kaardi asemele tuleb alati uus ülejäänud valiku seast. Kaardid ühe tasandi jooksul otsa ei saa, vaid sama valikut kasutatakse tasandi lõpuni.

Strateegiamäng viikingite mütoloogia kuues

Mängu kulg on seejärel üsna selge. Igal tasandil on oma väike lugu/ülesanded, mida mängija peab täitma. Samuti esineb mitmeid lisaülesandeid, mille täitmise eest on võimalik teenida boonuseid, näiteks uusi jumalikke kaarte. Tasandite läbimise järel avanevad kaardil uued tasandid kampaania jätkamiseks. Samas jäävad läbitud tasandid avatuks ning mängijal on võimalik neid uuesti läbida parema skoori nimel ja/või keerulisematel raskusastmetel.

Mängu põhilugu ei ole üleliia detailne ega keeruline. Kõik tasandid koos loovad üldisema arusaama ja pildi viikingite ning põhjamaade maailmast ja mütoloogiast, ent ülesandeid täidab mängija alati ühe tasandi kaupa. Nii võib uusi tasandeid korraga avaneda näiteks kaks ning loo seisukohast pole vahet, mis järjekorras neid läbida. Wartile’i puhul on põhirõhk eelkõige mängumehaanikal ja strateegilisel mõtlemisel.

Pole veel päris valmis…

Wartile’i praeguses versioonis on selgelt näha, et mäng pole veel lõpuni viimistletud ja valmis. Ehkki visuaalid on ilusad ja maailma aitab ellu tuua õhkkonda loov muusika, on mängutekstides sees trüki- ja sõnastusvigu. Samuti vajavad mõned tekstikastid ja muud elemendid veel viimast lihvi.

Kohati võib tekkida ka segadusi ülesannete täitmisel. Näiteks veetsin ühel tasandil üleliia kaua aega, kuna ma ei saanud aru, kuhu täpselt ma pidin ühed luud ümber matma. Lõpuks selgus, et selleks tuli leida altar, mis sulandus kujunduselt ülejäänud tasandisse nii hästi, et kõndisin oma miniatuuridega sellest lihtsalt mitu korda mööda.

…Aga peaks kohe saama valmis

Wartile’i on planeeritud veel multiplayer mode, mis aga pole praeguses arendusjärgus saadaval, kuna arendajad teevad seda ümber. Lisaks pole Early Accessis saadaval kõiki tasandeid, tegelasi jms.

Praegustel andmetel antakse Wartile’i täisversioon välja juba 8. veebruaril. Seega saame juba peagi tulla selle mängu juurde tagasi ning vaadata üle, missugune ta valmiskujul saab olema.